GİZEMLİ LİKYA

GİZEMLİ LİKYA

7 GECE – 6 GÜN (5 GECE OTEL KONAKLAMALI)

DEMRE-MYRA ANTİK KENT-NOEL BABA KLİSESİ-KEKOVA-KAŞ-KALKAN-KAPUTAŞ-SAKLIKENT-KAYAKÖY-FETHİYE-ÖLÜDENİZ-DALYAN-İZTUZU-MARMARİS-SELİMİYE-KIZ KUMU-DATÇA-AKYAKA-AZMAK

 

HAREKET :  Belirtilen noktada bizleri bekleyen aracımız ile buluşma,valizlerin yerleştirilmesi ve hareket.

 

1.GÜN : Yolda vereceğimiz molalar sonrası konaklama yapacağımız otelimize varış. Valizlerimizi otelimize bırakıp sabah kahvaltımızı yapıyoruz. Kısa bir dinlenme sonrası aracımıza tekrar binerek sahil yolunu takip ederek Toros (Bey) Dağlarının eteğinde eşsiz manzarası eşliğinde Demre ilçesinde bulunan Myra Antik Kenti’ne ulaşıyoruz. Özellikle Likya dönemi Kaya Mezarları ve Roma Dönemi Tiyatrosu ile ünlüdür. Kaya mezarları, yazılı kitabeler ve sikkeler, Myra ‘nın en azından MÖ 5. yüzyıldan itibaren varlığını sürdürdüğünü gösterir. Myra, Bizans döneminde idari yönden olduğu kadar dini yönden de önde gelen şehirlerden biriydi. Buradan Noel Baba Kilisesi’ne geçiyoruz. Ününü Aziz Nikolas (Noel Baba)‘ın MS 4. yüzyılda şehrin piskoposu olmasına ve ölümünden sonra Aziz mertebesine ulaşıp adına kilise yapılmasına borçludur. MS 6. yüzyılda inşa edilen kilise bir ibadethane olmasının yanında, Aziz Nikola (Noel Baba)’nın lahdinin de burada bulunması ile ayrı bir önem kazanır. Son yıllarda Fresklerde yapılmış olan tadilatlar sonrası İkona Sanatının en önemli örnekleri burada sergilemektedir. Buradaki gezimiz sona erdikten sonra Demre Limanı’ nda bizi bekleyen bölgeye has ahşap gezi teknemiz ile Kekova tekne turumuzu başlatıyoruz. Yüzme molaları sonrası öğle yemeğimizi teknemizde alıyoruz.

(Tekne Turu ve öğle yemeği Extra’ dır.) Tekne gezisine katılmak istemeyen misafirlerimiz Demre merkezde zaman geçirebilirler. Belirlenen saatte buluşma gerçekleşecek olup konaklama yapacağımız otelimize geçiş yapılacaktır.)

Otele varış, akşam yemeği ve geceleme otelimizde . ( DEMRE )

 

2.GÜN :  Alacağımız sabah kahvaltısı sonrası Akdeniz kıyılarının en gözde tatil beldelerinden Kaş'a hareket. Kaş şehir merkezi turunda Anfi Tiyatro, Likya Lahiti ve Liman göreceğimiz yerler arasında olacaktır. Vereceğimiz serbest zaman ve alışveriş molası sonrası aracımıza binerek Dünyanın en güzel sahillerinden Kaputaj Plajı terasında fotoğraf molası vererek Kalkan’ a varıyoruz. Kalkan ‘da kısa bir gezinti ve fotoğraf molası sonrası Saklıkent’ e varıyoruz. Antik dönemde Xanthos Çayı olarak bilinen ve halk arasında Sarıçay olarak da adlandırılan Eşen Çayı ile bütünleşen 18 km lik Saklıkent Kanyonun’da buz gibi suya ayaklarımızı sokarak keyifli bir yürüyüş yapıyoruz. Daha sonra Likya birliğinin 6 önemli kentinde biri olan Tlos Antik Kenti’ ni panaromik olarak görerek 2568 m yüksekliğindeki Akdağlar’ın yamaçlarında bulunan ve Yörüklerin yazlık olarak kullandıkları ve Alabalık üretim çiftliği olan Yakapark ziyaretimizde vereceğimiz serbest zaman ve öğle Yemeği ( Extra ) sonrası aracımıza binerek Kaya Çukuru Yarımadası'ndaki eski adı “Levissi” olan, hüzünlü öyküsüyle geride derin izler bırakan Kayaköy’ü ziyaret edeceğiz. Kayaköy, mimari yapısıyla, dar sokaklarıyla, kiliseleriyle görenleri tarihi bir yolculuğa çıkarmaktadır. Bir zamanlar Türklerle Rumların birlikte yaşadığı Kayaköy, Fethiye-Ölüdeniz arasında 65 metre yükseklikte bir tepenin yamacına ve onun önündeki "Kaya Çukuru" denen ovaya yayılmış bir yerleşim yeridir. Araştırmalar Kayaköy'ün antik Karmillassos Kenti üzerine kurulduğunu gösteriyor. Kayaköy, bölgede yaşayan Rumlar tarafından Likya uygarlığının kalıntıları üzerine kurulmuştur. Bir dönem 6500 kişinin yaşadığı köy, kiliseleri, eczane, hastane, okul, postanesi ve zanaat atölyeleri ile yörenin en büyük sosyal ve ticaret merkezi konumuna gelmiştir. Aynı zamanda basımevi bulunan köyde yörenin tek gazetesi çıkarılmaya başlanmıştır. 1922 yılında Türkiye ve Yunanistan hükümetleri arasında yapılan "değişim anlaşması" gereğince, Kayaköy'de yaşayan Rumlar ile Batı Trakya'da yaşayan Türkler karşılıklı olarak göç ettirilmiş. Yöreye gelen Türkler, çevre ve yaşam koşullarına uyum sağlayamadıkları için yamaçta bulunan evlere değil de Kayaköy'ün önündeki düzlüğe ya da başka kentlere yerleşmeyi tercih etmiştir.. Kentin aşağı mahallesindeki "Panayia Pirgietissa" kilisesi ile, yukarı mahalledeki "Taksiyarhis" kilisesi önemli mimari örnekler olarak halen ayaktadır. Buradaki ziyaretimiz sonrası aracımıza binerek konaklama yapacağımız otelimize varıyoruz. Akşam yemeği ve geceleme. ( FETHİYE )

 

3.GÜN :  Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından aracımız ile hareket ediyor ve Dalyan`a geçiyoruz. Dalyan merkezden hareket edecek olan teknemiz ile (Extra) Köyceğiz Gölü’nü denize bağlayan kanal üzerinden İztuzu Plajı’na hareket ediyoruz. Tekne yolculuğumuz esnasında Kaunos Antik Kenti Nekropolünü (kaya mezarları) görerek rehberimizden Kaunos Antik Kenti tarihçesi, Kaunos Efsanesi gibi konularda bilgiler alıyoruz. Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının ülkemizdeki en önemli yumurtlama alanlarında biri olan İz Tuzu Plajı’nda vereceğimiz uzun yüzme molasının ardından tekrar teknemize binerek Dalyan’ a varıyoruz. Serbest zaman ve öğle yemeği ( Extra ) molası sonrası aracımıza binerek dünyanın en eşsiz doğal güzelliklerinden bir olan Ölüdeniz`i görmek üzere Belcekız Mevkiine geçiyoruz. Ölüdeniz`de vereceğimiz yüzme vaktinde bol bol denize girip istirahat edebilirsiniz. Sonrasında tekrar buluşarak otelimize hareket ediyoruz. Otele varış, odalarımıza yerleşme, akşam yemeği, serbest zaman ve geceleme otelimizde. ( FETHİYE )

 

4.GÜN :  Sabah otelimizde alacağımız kahvaltımız sonrası Marmaris’ e yolculuğumuzu başlatıyoruz. Yolda verilecek molalarımız sonrası huzuru, doğayı, yeşil ve mavinin farklı tonlarını deneyimleten, her yıl yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlayan Marmaris‘e bağlı Selimiye Köyü. Sessiz, sakin bir yer olan Selimiye Köyü’ nde serbest zaman veriyoruz. Köyün meşhur tatlılarından yiyebilir, çay ve kahvelerinizi yudumlayabilirsiniz. Buluşup hemen yakının da bulunan Kız Kumu’ na gidiyoruz. Buranın en büyük özelliği denizin ortasında kızıl kumlardan oluşmuş sığ bir hat. Bu hatta denizin ortasında yürüyoruz J Burayı görünce aklınıza Musa’nın Kızıldeniz’i yardığı hikaye gelse de buranın hikayeleri bambaşka. Hikayeleri diyoruz fark ettiyseniz, çünkü her yerde farklı şekillerde anlatılan versiyonları var. Zengin kız – fakir erkek temalı olanından savaş temasına kadar değişiyor hikayeler. Biz buraya hiç birini yazmamayı seçiyoruz, ve sizden araştırma yapmanızı rica ediyoruz. Vereceğimiz serbest zaman sonrası Akdeniz ve Ege'nin buluşma noktasındaki yarımadanın üzerinde kurulu olan Datça’ ya varıyoruz. Yüzlerce yıldır denizle bütünleşen doğal güzelliğiyle, insanların hayranlığını kazanan bir yerleşim birimi olan Datça, döneminin en önemli liman kentlerinden biri olan Knidos'un tarihi ve kültürel zenginliği üzerine kurulu Datça üzerinde yaşayan Anadolu uygarlıklarının vazgeçilmezlerinden biri. Dorlar, Persler, Atinalılar, Romalılar, Germiyanoğulları ve son olarak da Osmanlı İmparatorluğu bu güzel ilçenin tarihsel birikimine katkı sağlamış. Datça, Anadolu'nun güney batısında, Gökova ve Hisarönü körfezleri arasında, birbirinden güzel koy ve plajları, pırıl pırıl tertemiz denizi,köklü tarihi, bozulmamış doğası, zengin flora ve faunası, oksijeni bol, nem oranı düşük, yılın 300 günü güneşli havası,ılık iklimi ile Akdeniz ve Ege'nin buluştuğu bir cennettir. Tarihte, Datça Yarımadası'nın havasının insanları iyileştirdiğine dair rivayetler olduğu gibi günümüzde de kalp, dolaşım,sinir ve romatizma hastaları tarafından Datça tercih edilmektedir. Bur da uzun bir süre serbest zaman ve denize girme imkanı veriyoruz. Belirlenen saatte buluşup konaklama yaptığımız otelimize geri dönüyoruz. ( MARMARİS )

 

5.GÜN :  Otel’de alacağımız kahvaltı sonrası ve yüzme zamanı sonrası otelden ayrılarak, teknemize (Extra) bineceğimiz iskele’ye varıyoruz. Gün boyu Marmaris’ in güzel koyları ve adaları eşliğinde yüzme molaları ve öğle yemeği ardından akşam üzeri otelimize dönüyoruz, akşam yemeği ve geceleme. ( MARMARİS )

(Günümüzün tümü teknede geçeceği için gerekli deniz malzemelerimizi, havlumuzu vb. eşyalarımızı yanımızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. )

 

6.GÜN :  Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından otelden ayrılarak, aracımız ile hareket ediyor ve Gökova`da bulunan Aşıklar Yolun’da kısa bir yürüyüş ve fotoğraf molası veriyoruz. Gökova’nın muhteşem manzaraları eşliğinde Sakar geçidini aşarak Akyaka beldesine ulaşıyoruz. Yakın tarihimizin en önemli karakterlerinden biri olan, şair, edebiyatçı, yazar ve mimar Nail Çakırhan`ın doğduğu ve aynı zamanda Ula evlerinin geleneksel özelliklerini ön plana çıkararak uyguladığı Mimarlık projesi ile Ağa Han mimarlık ödülüne layık görüldüğü Akyaka`da otobüsümüzden ayrılarak Gökova Körfezi tekne turumuza (Extra) başlıyoruz. Göreceğimiz muhteşem karaleri fotoğrafladıktan sonra .Adeta doğal bir akvaryum niteliğinde olan Azmak çayı üzerinde yaklaşık 20 dakika sürecek olan 2.tekne turumuza (Extra) başlıyoruz. Ördek, Su Samuru ve onlarca farklı çeşit balığı görüp fotoğraflayabileceğimiz bu tekne turundan sonra Azmak’ da alışveriş imkanı, serbest zaman ve öğle yemeği (Extra ) zamanı veriyoruz. Belirlenen saatte buluşup dönüş yolculuğumuzu başlatıyoruz. Yolda vereceğimiz molalar sonrası hareket noktamıza varıyoruz.

 

Başka bir TUANNA TURİZM organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşma..

 

NOT: 1.gün tekne turu ile başlayacağımızdan, bu tekne turunda kullanacaklar deniz kıyafetlerini, havlu-terlik vb. kullanım eşyalarını, güneş yağı vb. malzemelerini ayrı bir küçük çanta içinde yanlarına almalarını tavsiye ederiz.

Tarih Aralığı Kişi Başı Tek Kişilik Oda

Genel Şartlar

Tur programı; Otel, Ulaşım, Rehberlik Hizmetleri ve Gezi Yerleri …vs. ile bir bütündür. Ayrı ayrı düşünülemez. Kullanılmayan hizmetler için ücret İadesi yapılmaz.

• 2 kişilik odada kişi başı konaklama fiyatıdır. Çocuk konaklaması ise 2 kişilik odada yanında konaklama fiyatıdır.

• Rehberimiz programda belirtilen yerleri tamamlamak kaydı ile hava ve yol şartlarına bağlı olarak tur programında değişiklik yapabilir.

• Rehberimizin tur sırasında vermiş olduğu saatler, toplanma zamanları vb. durumlarda misafirlerin uymaması halinde yaşanabilecek sıkıntılardan dolayı acentenin veya rehberin sorumluluğu yoktur.

• Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında geçerlidir.

• Mücbir sebepler ile yapılamayan gezilerden Tuanna Turizm ( GÖK-ER TRAVEL ) sorumluluğu yoktur.

• Yoğun dönemler otellerde sıkışıklık olmasından dolayı aynı standartlarda yada bir üst kategoride oteller ile değişiklik yapılabilmektedir.

• Gezi süresince rahat yürüyüş ayakkabısı veya spor ayakkabı tercih edilmelidir. Gece için yanınıza hırka v.b bir kıyafet, tüm gezilerimizi gündüz yapacağımız için dudak koruyucu krem ve şapka, yapacağınız alışverişler için küçük bir çanta ve tabi ki en önemlisi fotoğraf makinesi ve yedek hafıza kartı yanınıza almayı unutmayınız.

• Tur sirküsü yayımlandığı 20 NİSAN 2019 tarihinde geçerlidir. Bu tura ait, daha sonraki bir tarihte yayımlanacak tur sirküsü bir öncekini geçersiz kılar.

• Tur Programlarımız 4077 Nolu Tüketici Kanununa uygun olarak hazırlanmıştır.

 • Tüzüğe uygun araçlar ile ulaşım
 • 1.gün sabah kahvaltısı Demre’de otelimizde
 • 1. gece Demre’de Y.P. otelde konaklama
 • 2 ve 3. gece Fethiye’de Y.P. otelde konaklama
 • 4 ve 5.gün Marmaris’te Y.P. otelde konaklama
 • 6 sabah kahvaltısı/ 5 akşam yemeği otelimizde
 • Araç içi soğuk sıcak, kek ikramlar
 • Kokartlı bölge rehberi
 • Tuanna rehberlik
 • Seyahat Sigortası

 • Tüm öğle yemekleri ve içecekler
 • Oteldeki içecekler ve extralar
 • Demre – Dalyan – Marmaris – Akyaka – Azmak Tekne turları
 • Dönüş günü akşam yemeği
 • Müze ören yeri giriş ücretleri

Önerebileceğimiz Diğer Turlarımız

>